content-left-bg.png
content-right-bg.png

Our staff

WebPartZone1_1
PublishingPageContent

​​​Leadership team

The leadership team meets regularly as part of developing informed and cohesive school governance.

The leadership team distribute strategic and operational focus areas as part of school management. The leadership team members may share operational management outside the table of management areas depending on exigencies, needs and topical issues.

Additionally, staff contribute to school operations by being part of various focus groups. Coordinators lead these focus groups. The groups consult, plan and make recommendations to the leadership team.​

  
​Name
​Position
Penny Grant ​Principal
​Vanessa Munker
​Deputy Principal
​Dean Edgar
​Deputy Principal
Tahle Delaforce-Turner
Head of Special Education Services
Anne Hammond
​Head of Department - Curriculum
 

Administration team

Our administration team support the operations of the school in planning, finance, community liaison, records, resourcing, staffing, student and teaching programs.
​Name
​Position
Belinda Macintosh
​Business Manager
Michelle Politi
​Administration Officer
Julie Mackay
​Administration Officer
Monique De Haan​
​Administration Officer
​Jenny McQueen
Inclusive Practices Admin


Teaching Staff

The teaching team has primary responsibility for planning and delivering quality teaching and learning programs in line with departmental expectations, school goals, plans, policies and operations.​

Specialist Teachers

​Name​

​Position
​Maria Manson ​Guidance Officer
Christine Mills
​eLearning Coordinator
Sam Barry
​Health and Physical Education Teacher
​Donna Miller ​Classroom Music Teacher
​Annemarie Kirsten
​Classroom Music Teacher
​Alex Grodecki ​Instrumental Music Teacher (Band)
Josie Price
​Instrumental Music Teacher (Strings)
​Felicity Ruddell
​Science/HASS Teacher
Shichan Tang
​Languages other than English Teacher (LOTE)
​Becky Dunn ​Languages other than English Teacher (LOTE)
​Terri Henjak
​Support Teacher Literacy and Numeracy
​Libby Staines ​English as an Additional Language or Dialect
Judith Stephens
​Speech-Language Pathologist

​​

Classroom Teachers​ 

​Name​
​Position
​Rebecca Dupree
Prep D
Emma Nicholson
Prep N
Mellisa Franklin
Prep F
​Lauren Turner
Prep T​
​Lara Russell
​1L
Shelly Waner
1W
Callie Baker
​1C
Nicole Reid ​1R
​Emma Cash
​2C
​Emma King-Koi
2K
​Lee-Anne Reimann (Mon-Tue)
Bronwen McKay (Wed-Fri)
2MR
​Ceri Talbot
​2T
Nicholas Crook
​3C
Julia Theron
​3T
Blair Brock
​3B
Fiona Halliday
​3H
​Katie Whitehead
4W
Maddie Champion (Mon-Tue)
Judith Hillman (Wed-Fri)
4HC
Joel Crow
4TC
Alison Watt (Mon-Thur)
Donna Miller (Fri)
​4WM
​Kath O'Flynn
​4O
Nikki Koimtzidis
​5BK
Nicolas Tomley
5T
Jessica Skilleter
​​5S
Caitin Pfrunder
​5P
​Stephanie Hollands​ (Mon-Tues)
Tanya Ingham (Wed-Fri)
​6HI

​​​Sandra Rieck
​6R
​Nicholas Ng
6N
Jo Knowles
6K
Caroline Duffus  Special Education Teacher​
​Kristy O'Keefe
​Special Education Teacher
​Sally Henessey
Special Education Teacher
​Megan Simpson
Special Education Teacher
​Leigh Kemp
​Special Education Teacher


​​​​​​​​​​


WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 01 January 2023
Last updated 01 January 2023